Two blocks are sliding together along a frictionless surface. Block A, on the le
ID: 1958366 • Letter: T
Question
Two blocks are sliding together along a frictionless surface. Block A, on the left, has a mass of 4.0 kg and block B, on the right, has a mass of 5.0 kg. Another object is exerting a force on B. The horizontal velocity as a function of time of both A and B is shown in the graph below (right is the positive direction). What is the horizontal force exerted by B on A? What is the force exerted on B by A? What is the force exerted by the other object on B? (Be sure to indicate direction with the sign.)http://class.phys.psu.edu/WebAssign_figures/WebAssign_voft01.jpg
Explanation / Answer
from graph
v=m*t+c (m=slope of line& c=y intercept)
m=-4/5m/s2,c=6m/s
acceleration of both A & B=dv/dt=m=-4/5m/s2
fbd of combined A & B
f=(ma+mb)*a=9*-4/5=-7.2N
now for A
force on A exerted by B=f=ma*a=4*-4/5=-3.2N
by newton's law
force on B by A=3.2N
force on B by other object=-7.2N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.