Two blocks of mass m 1 = 44 kg and m 2 = 15 kg are connected by a massless strin
ID: 1262437 • Letter: T
Question
Two blocks of mass m1 = 44 kg and m2 = 15 kg are connected by a massless string that passes over a pulley as shown in the figure below. The coefficient of static friction between m1 and the table is ?S = 0.43.
(a) Will this system be in static equilibrium? Assume the pulley is frictionless.
---Select--- Yes No
(b) Find the tension in the string.
______ N
Which of the graphs in the figures below might be a plot of the vertical component of the velocity of a projectile that is thrown from the top of a building?
Which of the graphs in the figures below might be a plot of the vertical component of the velocity of a projectile that is thrown from the top of a building? Two blocks of mass m1 = 44 kg and m2 = 15 kg are connected by a massless string that passes over a pulley as shown in the figure below. The coefficient of static friction between m1 and the table is ?S = 0.43. (a) Will this system be in static equilibrium? Assume the pulley is frictionless. ---Select--- Yes No (b) Find the tension in the string. ______ NExplanation / Answer
yes
total accleration of the system is T -Ff = ma
so
T - (0.43* 44) = 12* a
T = 18.92 + 12 a -------------------1
use F = ma
W2-T = ma
12 * 9.8 - T = 12 a --------------2
adding 1 and 2
24a = 117.6+18.92
a = 5.68 m/s^2
--------------------------------
T = mg
T = 12 * 9.8
T = 117.6 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.