Both Parts need to be answered for full points. Please show your work and any eq
ID: 2054027 • Letter: B
Question
Both Parts need to be answered for full points. Please show your work and any equations you used. Thanks!
if you cant read the question I will retype the words here....
Part A
a 75-turn coil of diameter 13.0 cm is placed in a magnetic field, with the field perpendicular to the area spanned by the coil. the field initially has a magnitude of 0.450 T, and is shut iff uniformly to zero in 27.5 ms. Calculate the voltage induced in the coil.
Part B
If the coil above is made of copper wire of diameter 0.45 mm calculate the induced current
Explanation / Answer
we know the induced emf e = d/dt = *R^2*75*0.45*1000/27.5 = 16.289 V
now the total length of the copper wire = 75*2**R = 30.630 m
we know resistivity of copper = 1.68*10^-8
= > the resistanc eof the wire = 1.68*10^-8*30.360/*r^2 = 2.518 Ohm
=> the current in the wire i = 16.289/2.518 = 6.467 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.