Both Bond Bill and Bond Ted have 7 percent coupons, make semiannual payments, an
ID: 2705326 • Letter: B
Question
Both Bond Bill and Bond Ted have 7 percent coupons, make semiannual payments, and are priced at par value. Bond Bill has 3 years to maturity, whereas Bond Ted has 20 years to maturity.
If interest rates suddenly rise by 2 percent, what is the percentage change in the price of these bonds? (Do not round intermediate calculations. Negative amounts should be indicated by a minus sign. Round your answers to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
If rates were to suddenly fall by 2 percent instead, what would be the percentage change in the price of these bonds? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
Both Bond Bill and Bond Ted have 7 percent coupons, make semiannual payments, and are priced at par value. Bond Bill has 3 years to maturity, whereas Bond Ted has 20 years to maturity.
Explanation / Answer
Both Bond Bill and Bond Ted are priced at $1000 now.
Requirement 1: Increase of 2% in interest rates
For Bond Bill
New yield = 9%
Semiannual yield = 9%/2 = 4.5%
No of periods = 3yrs*2 payments/yr = 6
Coupon = 1000*7%/2 = 35
With 2% increase in rates, Price of Bond Bill can be calculated in Excel as =PV(4.5%,6,-35,-1000). This is equal to 948.42
So % change in price = (948.42-1000)/1000 = -5.16%
For Bond Ted
New yield = 9%
Semiannual yield = 9%/2 = 4.5%
No of periods = 20yrs*2 payments/yr = 40
Coupon = 1000*7%/2 = 35
With 2% increase in rates, Price of Bond Bill can be calculated in Excel as =PV(4.5%,40,-35,-1000). This is equal to 815.98
So % change in price = (815.98-1000)/1000 = -18.40%
Requirement 2: Decrease of 2% in interest rates
For Bond Bill
New yield = 5%
Semiannual yield = 5%/2 = 2.5%
No of periods = 3yrs*2 payments/yr = 6
Coupon = 1000*7%/2 = 35
With 2% decrease in rates, Price of Bond Bill can be calculated in Excel as =PV(2.5%,6,-35,-1000). This is equal to 1055.08
So % change in price = (1055.08-1000)/1000 = 5.51%
For Bond Ted
New yield = 5%
Semiannual yield = 5%/2 = 2.5%
No of periods = 20yrs*2 payments/yr = 40
Coupon = 1000*7%/2 = 35
With 2% decrease in rates, Price of Bond Bill can be calculated in Excel as =PV(2.5%,40,-35,-1000). This is equal to 1251.03
So % change in price = (1251.03-1000)/1000 = 25.10%
Hope this detailed explanation helped ! Let me know in case of any queries.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.