Both Bond Bill and Bond Ted have 7 percent coupons, make semiannual payments, an
ID: 2705257 • Letter: B
Question
Both Bond Bill and Bond Ted have 7 percent coupons, make semiannual payments, and are priced at par value. Bond Bill has 3 years to maturity, whereas Bond Ted has 20 years to maturity.Requirement 1:If interest rates suddenly rise by 2 percent, what is the percentage change in the price of these bonds? (Do not round intermediate calculations. Negative amounts should be indicated by a minus sign. Round your answers to 2 decimal places (e.g., 32.16).)Requirement 2:If rates were to suddenly fall by 2 percent instead, what would be the percentage change in the price of these bonds? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
Explanation / Answer
Both Bond Bill and Bond Ted have 7 percent coupons, make semiannual payments, and are priced at par value. Bond Bill has 3 years to maturity, whereas Bond Ted has 20 years to maturity.Requirement 1:If interest rates suddenly rise by 2 percent, what is the percentage change in the price of these bonds?
Requirement 1
Bond Bill
Coupon 7/2= 5.5%
Assume FV= 1000
Assume YTM= 10% or 10/2= 5%
N= 3x2= 6 yrs
PV= 55PVIFA(5%,6)+1000PVIF(5%,6)= $1025.378
if nterest rates suddenly rise by 2 percent, YTm= 12% or 6%
PV= 55PVIFA(6%,6)+1000PVIF(6%,6)= $975.413
Therefore, percentage change in the price of these bonds= (975.413-1025.378)/1025.378= -4.961%
Bond Ted
Coupon 7/2= 5.5%
Assume FV= 1000
Assume YTM= 10% or 10/2= 5%
N= 20x2= 40 yrs
PV= 55PVIFA(5%,40)+1000PVIF(5%,40)= $1085.80
if nterest rates suddenly rise by 2 percent, YTm= 12% or 6%
PV= 55PVIFA(6%,40)+1000PVIF(6%,40)= $924.769
Therefore, percentage change in the price of these bonds= (924.769-1085.80)/1085.80= -14.83%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.