Both Bond Bill and Bond Ted have 9.8 percent coupons, make semiannual payments,
ID: 2769449 • Letter: B
Question
Both Bond Bill and Bond Ted have 9.8 percent coupons, make semiannual payments, and are priced at par value. Bond Bill has 7 years to maturity, whereas Bond Ted has 24 years to maturity. Requirement 1: If interest rates suddenly rise by 2 percent, what is the percentage change in the price of these bonds? (Do not round intermediate calculations. Negative amounts should be indicated by a minus sign. Round your answers to 2 decimal places (e.g., 32.16).) Requirement 2: If rates were to suddenly fall by 2 percent instead, what would be the percentage change in the price of these bonds? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places (e.g., 32.16).)Explanation / Answer
Answer: Requirement 1:
Both Bond Bill and Bond Ted are priced at $1000 now.
For Bond Bill
New yield = 11.8%
Semiannual yield = 11.8%/2 = 5.9%
No of periods = 7 yrs*2 payments/yr = 14
Coupon = 1000*9.8%/2 = 49
With 2% increase in rates, Price of Bond Bill can be calculated in Excel as =PV(5.9%,14,- 49,-1000).
This is equal to 906.47
So % change in price = (906.47-1000)/1000 = -9.35%
For Bond Ted
New yield = 11.8%
Semiannual yield = 11.8%/2 = 5.9%
No of periods = 24 yrs*2 payments/yr = 48
Coupon = 1000*9.8%/2 = 49
With 2% increase in rates, Price of Bond ted can be calculated in Excel as =PV(5.9%,48,- 49,-1000).
This is equal to 841.33
So % change in price = (841.33-1000)/1000 = -15.87%
Answer: Requirement 2:
Both Bond Bill and Bond Ted are priced at $1000 now.
For Bond Bill
New yield = 7.8%
Semiannual yield = 7.8%/2 = 3.9%
No of periods = 7 yrs*2 payments/yr = 14
Coupon = 1000*9.8%/2 = 49
With 2% decrease in rates, Price of Bond Bill can be calculated in Excel as =PV(3.9%,14,- 49,-1000).
This is equal to 1106.33
So % change in price = (1106.33-1000)/1000 = 10.63%
For Bond Ted
New yield = 7.8%
Semiannual yield = 7.8%/2 = 3.9%
No of periods = 24 yrs*2 payments/yr = 48
Coupon = 1000*9.8%/2 = 49
With 2% decrease in rates, Price of Bond ted can be calculated in Excel as =PV(3.9%,48,- 49,-1000).
This is equal to 1215.54
So % change in price = (1215.54-1000)/1000 = 21.55%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.