1e) Problem 6: A toy car\'s (mn 0.57 kg) battery produces AV-14 V.The motor draw
ID: 2035886 • Letter: 1
Question
1e) Problem 6: A toy car's (mn 0.57 kg) battery produces AV-14 V.The motor draws a current of 1 -0.11 A. D A starting from rest. 33% Part (a) Assuming friction is negligible, how fast is the car traveling after a time r? Express your solution as an equality with the car Potential 100% (26 per attempt) detailed view 0 I give up! Submit Hint 2 Feedback: 0% deduction per feedback. Hints:--deduction per hint. Hints remaining: A 33% Part (b) what is the resistance of the circuit in the car in O? 33% Part (c) What is the velocity after 10 seconds in m/s? AllExplanation / Answer
Part A
Using Work-energy theorem:
W = dKE
W = 0.5*m*Vf^2 - 0.5*m*Vi^2
Vi = 0 m/sec
Vf = sqrt (2*W/m)
Now Power in circuit will be
P = W/t Also
P = dV*i
dV*i = W/t
W = dV*i*t
Vf = sqrt (2*dV*i*t/m)
Part B
Using ohm's law:
V = i*R
R = 14/0.11 = 127.27 ohm
Part C
at t = 10 sec
W = 14*0.11*10 = 15.4 J
So
Vf = sqrt (2*15.4/0.57)
Vf = 7.35 m/sec
Please Upvote.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.