Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just before impact, the ball is traveling hor

ID: 2034906 • Letter: A

Question

A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just before impact, the ball is traveling horizontally to the right at 55.0 m/s , and it leaves the bat traveling to the left at an angle of 35 ? above horizontal with a speed of 60.0 m/s . The ball and bat are in contact for 1.85 ms .

A. Find the horizontal component of the average force on the ball. Take the x-direction to be positive to the right

Express your answer using two significant figures.

B. Find the vertical component of the average force on the ball.

Express your answer using two significant figures.

Explanation / Answer

part A )

horizontal component of average force = change in horizontal momentum/time taken

horizontal component of average force = 0.145 * (60 * cos(35 degree) - (-55))/(0.00185)

horizontal component of average force = 8163 N

horizontal component of average force = 8200 N

part B)

for the vertical component of average force


vertical component of average force = change in vertical momentum/time taken

vertical component of average force = 0.145 * (60 * sin(35 degree)/(0.00185)

vertical component of average force = 2697

vertical component of average force = 2700 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote