A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just before impact, the ball is traveling hor
ID: 2030132 • Letter: A
Question
A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just before impact, the ball is traveling horizontally to the right at 60.0 m/s , and it leaves the bat traveling to the left at an angle of 40 above horizontal with a speed of 60.0 m/s . The ball and bat are in contact for 1.85 ms .
Part A
Find the horizontal component of the average force on the ball. Take the x-direction to be positive to the right
Express your answer using two significant figures.
Part B
Find the vertical component of the average force on the ball.
Express your answer using two significant figures.
Fx = NExplanation / Answer
here,
mass , m = 0.145 kg
initial velocity of ball , u = 60 m/s i
final velocity of ball , v = 60 * ( - cos(40) i + sin(40) j)
v = (- 46 i + 38.6 j ) m/s
the impulse delivered , I = m * ( v - u)
force , F = I /t
F = m * ( v - u) /t
F = 0.145 * ( - 46 i + 38.6 j - 60 m/s i) /0.00185 N
F = - 8308.1 i N + 3025 j N
a)
the horizontal component of the average force on the ball is - 8308.1 N
b)
the vertical component of the average force on the ball is 3025 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.