A basketball star covers 2.95 m horizontally in a jump to dunk the ball. His mot
ID: 1531010 • Letter: A
Question
A basketball star covers 2.95 m horizontally in a jump to dunk the ball. His motion through space can be modeled precisely as that of a particle at his center of mass. His center of mass is at elevation 1.02 m when he leaves the floor. It reaches a maximum height of 1.90 m above the floor end is at elevation 0.940 m when he touches down again. (a) Determine his time of flight (his 'hang time"). 8.70 (b) Determine his vertical velocity at the instant of takeoff. 4.15 m/s (c) Determine his vertical velocity at the instant of takeoff. 4.15 m/s (d) Determine his takeoff angle. 46 (e) For comparison, determine the hang time of a whitetail deer making a jump with center-of-mass elevations y_I = 1.20 M, Y_MAX = 2.40 m, and y_f = 0.770 m. sExplanation / Answer
For horizontal displacement :
s = ut + 0.5*at^2
So, 2.95 = ux*t + 0 ------- (1)
For vertical displacement :
s = ut + 0.5*at^2
So, -(1.02 - 0.94) = uy*t + 0.5*(-9.8)*t^2 -------- (2)
Now, maximum height reached : h = uy^2/2g = (1.9 - 1.02)
So, uy = 4.15 m/s
So, from equation 2: t = 0.866 s <-----answer
b)
horizontal velocity at takeoff = ux
= 2.95/0.866 = 3.4 m/s <-----answer
c)
vertical velocity, uy = 4.15 m/s <---- solved above
d)
takeoff angle = atan(4.15/3.4) = 50.7 deg
e)
For hang time: we use the same equations :
h = uy^2/2g = (2.4 - 1.2)
So, uy = 4.85 m/s
So, -(1.2 - 0.77) = 4.85*t + 0.5*(-9.8)*t^2
So, t = 1.07 s <----- answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.