A basketball of mass 0.80 kg is droppedfrom rest from a height of 1.22 m. It reb
ID: 1667792 • Letter: A
Question
A basketball of mass 0.80 kg is droppedfrom rest from a height of 1.22 m. It rebounds to a height of0.72 m. (a) How much mechanical energy was lost duringthe collision with the floor?1__________ J
(b) A basketball player dribbles the ball from a height of 1.22 mby exerting a constant downward force on it for a distance of 0.13m. In dribbling, the player compensates for the mechanical energylost during each bounce. If the ball now returns to a height of1.22 m, what is the magnitude of the force?
2__________ N (a) How much mechanical energy was lost duringthe collision with the floor?
1__________ J
(b) A basketball player dribbles the ball from a height of 1.22 mby exerting a constant downward force on it for a distance of 0.13m. In dribbling, the player compensates for the mechanical energylost during each bounce. If the ball now returns to a height of1.22 m, what is the magnitude of the force?
2__________ N
Explanation / Answer
Mass of basketball = m = 0.80 kg Initial height = hi =1.22 m Final height = hf =0.72 m potential energy = mgh change in potential energy = mg [hi - hf ] Change in mechanical energy = change in potential energy Change in mechanical energy = mg [hi - hf ] Change in mechanical energy =0.80*9.8* [1.22 - 0.72 ] =3.92 J a) Mechanical energy was lost during the collision with the flooris 3.92 J _____________________________________ A basketball player dribbles the ball by exerting a constantdownward force (F) on it for a distance = s = 0.13 m. Work done by force (F)=Fs=Change in mechanical energy Force = F = Change in mechanical energy / s Force = F = mg [hi - hf ] / s F = 3.92 /0.13 = 30.15 N The magnitude of the force is 30.15 N __________________________
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.