Light of wavelength 380 nm is used in a photoelectric effect experiment a) If 13
ID: 2028470 • Letter: L
Question
Light of wavelength 380 nm is used in a photoelectric effect experimenta) If 13×1015 photons are emitted per second by this light source, calculate its
power (in watts).
I got 0.00676W for this answer, but I'm not sure if that's correct.
b) It is found that on metal X (an unknown) only light of wavelength less than 380 nm ejects photo-electrons. Calculate the work function of this metal, in eV.
c) When on metal X one uses instead light of wavelength 240 nm, what is the
maximum kinetic energy, in eV, of the photo-electrons that are being ejected?
Will rate!
Explanation / Answer
E = n hv ;
E = n h c / ;
E = 13 e15 * 6.626 e -34 * 299792458 / [ 380 e -9 ]
E = 6.795 e-3 W <-----------ans
( b )
E = hv ;
E = h c / ;
E = 6.626 e -34 * 299792458 / [380 e - 9]
E = 5.227 e -19 J ;
E ( in eV ) = 5.227 e -19 / [ 1.6 e -19 ]
E ( in eV ) = 3.267 eV <-----------ans
( c )
K = hv - hv0 ;
K = h c ( 1/ - 1 / 0 ) ;
K = h c ( 1/ 240e-9 - 1 / 380e-9 ) ;
K = 3.049 e -19 J ;
K ( in eV ) = 3.049 e -19 / [ 1.6 e -19 ]
K ( in eV ) = 1.9058 eV <------------ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.