A rotating door is made from four rectangular glass panes, as shown in the drawi
ID: 2014501 • Letter: A
Question
A rotating door is made from four rectangular glass panes, as shown in the drawing. The mass of each pane is 75 kg. A person pushes on the outer edge of one pane with a force of F = 50 N that is directed perpendicular to the pane.
a.) Find the rotational inertia of the door. My Answer is correct: 144kgm2
b.) Find the magnitude of the door's angular acceleration. My Answer is correct: .416rad/s2
c.) Find the time it would take to rotate the door a half-circle (assuming it started from rest.)
Need Help Finding this one
Explanation / Answer
Initial angular speed = ?i = 0 Angular displacement = ? = p Time taken = t Using: ?= ?i t + (1/2) a t^2 ?= (1/2) a t^2 This implies: t= v[2?/a] = v[2p/0.416] = 3.8851 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.