A room is 6.5 m by 6 m by 3 m. (a) If the air pressure in the room is 1 atm and
ID: 1698588 • Letter: A
Question
A room is 6.5 m by 6 m by 3 m.(a) If the air pressure in the room is 1 atm and the temperature is 293 K, find the number of moles of air in the room.
______________ mol
(b) If the temperature rises by 5 K and the pressure remains constant, how many moles of air leave the room?
______________ mol
---------------------------------------
a) I have n = 63 * 10^3 = 63000/24.0553 = 2618.965 moles but I dont know if 2618.965 is correct.
I got 24.0553 from 300 K / 24.63 = 293 K / X where X is equal to 24.0553
Explanation / Answer
volume V = 6.5 m * 6 m * 3 m = 117 m^ 3 pressure P = atm = 1.013 * 10 ^ 5 Pa temeprature T = 293 K from the relation PV = nRT No.of moles n = PV / RT where R = gas constant = 8.314 J / mol K plug the values we get n = 4865.4 mol (b). At constant pressure and volume , n ' / n = T ' / T where T ' = final temp = 293 + 5 = 298 K from this final No.of moles n ' = ( T ' / T ) n = 4948.42 moles No.of moles of air leave the room = n ' - n = 83 moles
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.