A room is 6.5 m by 5.7 m by 3 m. If the air pressure in the room is 1 atm and th
ID: 1525379 • Letter: A
Question
A room is 6.5 m by 5.7 m by 3 m. If the air pressure in the room is 1 atm and the temperature is 303 K, find the number of moles of air in the room. mol You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed. You can make 10 more submissions for this question. If the temperature rises by 7 K and the pressure remains constant, how many moles of air leave the room? mol You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed. You can make 10 more submissions for this question.Explanation / Answer
a)
At STP (1 atm. & 273°K) one mole of gas occupies 22.414 liters.
At 303°K, one mole occupies {22.414 * (303/273)} = 24.87 liters
Room contains 6.5 * 5.7 * 3 = 111.15 cubic meters of air. One cubic meter is 1000 liters, so the room contains 111,150 liters of air. If each mole occupies 24.87 liters at 303°K then
Number of moles in room = 111,150 / 24.87 = 4469.24 moles.
b)
If the temperature goes up to 310°K, one mole now occupies 25.45 liters, so now the room contains 111,150 / 25.45 = 4367.07 moles.
The difference(Number of air moles that leave the room), 4469.24 - 4367.07 = 102.16 moles
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.