A rotating door is made from four rectangular glass panes, as shown in the drawi
ID: 1504786 • Letter: A
Question
A rotating door is made from four rectangular glass panes, as shown in the drawing. The mass of each pane is 87 kg. A person pushes on the outer edge of one pane with a force of size 75 N and directed perpendicular to the pane.
A Fishing Re X Physics 210-HW#9-Spmx0 -> Dwww.webassign.net/web/Student/Assignment-Responses/submit?dep-13701 713 "A Physics 210-HW#9-Sp. x Approximate A Fishing Rex 8. -14 points My Notes Ask Your Teacher A rotating door is made from four rectangular glass panes, as shown in the drawing. The mass of each pane is 87 kg. A person pushes on the outer edge of one pane with a force of size 75 N and directed perpendicular to the pane. CL 1.2 m 1.2 m a.) Find the rotational inertia of the door kg m2 b.) Find the magnitude of the door's angular acceleration rad/s2 c.) Find the time it would take to rotate the door a half-circle, if it started from rest. My Notes Ask Your Teacher 9. + -4.25 points Two masses (mA 3 kg, mB-6 kg) are attached to a (massless) meter stick, at the 0 and 75 cm marks, respectively. e 49 8:27 AMExplanation / Answer
here,
mass of the each plane , m = 87 kg
force applied , F = 75 N
d = 1.2 m
a)
the rotational inertia of the door , I = 4 * m * d^2 /3
I = 4 * 87 * 1.2^2 /3
I = 167.04 kg.m^2
b)
let the door's angular accelration be alpha
I * alpha = F * d
167.04 * alpha = 75 * 1.2
alpha = 0.54 rad/s^2
c)
theta = pi
let the time be t
theta = w0 * t + 0.5 * alpha * t^2
pi = 0 + 0.5 * 0.54 * t^2
t = 3.41 s
the time taken is 3.41 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.