A room is 8.6 m long and 4.4 m wide. At the front of the room, along one of the
ID: 1545383 • Letter: A
Question
A room is 8.6 m long and 4.4 m wide. At the front of the room, along one of the 4.4-m-wide walls, two loudspeakers are set 4.0 m apart, with the center point between them coinciding with the center point of the wall. The speakers emit a sound wave of a single frequency and a maximum in sound intensity is heard at the center of the back wall, 8.6 m from the speakers. What is the highest possible frequency of the sound from the speakers if no other maxima are heard anywhere along the back wall? HZExplanation / Answer
Answer:-
L =8.6 m
W =4.4 m
D= 4 m
we have to find out the frequency f=?
f = c / Dfwall
Assume Velocity of sound C= 340 m/s
f = 340/4
= 85 Hz (Answe) frequency of the sound.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.