A roller-coaster car may be represented by a block of mass 50.0kg . The car is r
ID: 2189898 • Letter: A
Question
A roller-coaster car may be represented by a block of mass 50.0kg . The car is released from rest at a height h = 57.0m above the ground and slides along a frictionless track. The car encounters a loop of radius R = 19.0m at ground level, as shown. As you will learn in the course of this problem, the initial height 57.0m is great enough so that the car never loses contact with the track. Find an expression for the kinetic energy K of the car at the top of the loop. Express the kinetic energy numerically, in joules. Find the minimum initial height h_min at which the car can be released that still allows the car to stay in contact with the track at the top of the loop. Express your answer numerically, in meters.Explanation / Answer
mgh=mgh+K 50*9.8*57=50*9.8*38+K K=9310 J ma=mg+N N=0 ma=mg a=g v^2/r=9.8 v=13.64 mgh=mgh+K 9.8*h=9.8*38+.5*13.64*13.64 h=47.49m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.