A “bug-zapper” uses a voltage of 4000V provided by a transformer that is connect
ID: 2012496 • Letter: A
Question
A “bug-zapper” uses a voltage of 4000V provided by atransformer that is connected to a standard household source of
120V.
A) If the primary coil of this transformer has 27 turns, how many
turns must there be in the secondary to provide this output?
B) If one bug electrocution requires a current of 0.2mA, what
current is drawn from the house current and what is the power required?
Explanation / Answer
Ns/Np=Ip/Is V1*I1=V2*I2 4000*.0002/120=0.006667 A V1/V2=a=I2/I1=0.03 V1/I1=a*V2/(I2/a) 4000*0.0002=0.8 W sec. A) Ns/Np=Ip/Is=Ns/27=0.0066667/0.0002 --->Ns=900 turns--->27:900 ratio (900/27=1:33.33 ratio, step up transformer) B) house current is 0.006667 A, 0.006667*120=0.8 W ' primary and secondary for an ideal transformer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.