A young work crew is trying to quickly finish some touch-up painting to complete
ID: 2200701 • Letter: A
Question
A young work crew is trying to quickly finish some touch-up painting to complete a job. Rather than setting up a secure work area, they decide to try a shortcut. Worker A will hold the far end of a 8.98 m work plank which weighs 113 N and is secured with a hinge on the opposite end. Worker B will stand on the plank 4.22 m from worker A. Worker B also brings up his paint can, mc = 3.58 kg, which he places 0.415 m from where he is standing on the plank (between the two workers). Worker A unfortunately needs to supply 522 N of force to hold the end of the plank. How much does worker B weigh? The acceleration due to gravity is g = 9.81 m/s2.Explanation / Answer
522*8.98 = 110*8.98/2 +wb*(8.98-4.44) + (8.98-4.44+0.415)*3.56*9.8 522*8.98 = 110*4.49+wb*4.54 + 3.56*9.8*4.955 4687.56 - 493.9 - 172.87004 = wb*4.54 wb = 885.64 N = 90.37kg weight of worker b = 90.37 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.