A young work crew is trying to quickly finish some touch-up painting to complete
ID: 1311150 • Letter: A
Question
A young work crew is trying to quickly finish some touch-up painting to complete a job. Rather than setting up a secure work area, they decide to try a shortcut. Worker A will hold the far end of a 8.00 m work plank which weighs 1.10x10^2 N and is secured with a hinge on the opposite end. Worker B will stand on the plank 4.22 m from worker A. Worker B also brings up his paint can, mc = 3.60 kg, which he places 0.460 m from where he is standing on the plank (between the two workers). Worker A unfortunately needs to supply 522 N of force to hold the end of the plank. How much does worker B weigh? The acceleration due to gravity is g = 9.81 m/s^2.
Explanation / Answer
Torque balance :
Torque due to (plank weight + worker B + pain can) =Torque due to (Worker A)
111*(8/2) + W*3.78 + 3.6*9.81*4.24 = 522*8
solving we get
W =947.68 N...
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.