A young girl with mass 40.0 kg is sliding on a horizontal, frictionless surface
ID: 2010503 • Letter: A
Question
A young girl with mass 40.0 kg is sliding on a horizontal, frictionless surface with an initial momentum that is due east and that has a magnitude of 90.0 kgm/s. Starting at t=0 , a net force with magnitudeF=(8.20 N/s)t
and direction due west is applied to the girl. (a) At what value of t does the girl have a westward momentum of magnitude 60.0 kgm/s? (b) How much work has been done on the girl by the force in the time interval from t= 0 to the time calculated in part (a)? (c) What is the magnitude of the acceleration of the girl at the time calculated in part (a)?
Explanation / Answer
NOTE : i can take the force function from your other post. ......................................................................................... force F = (8.2)t N/s change in momentum P = [90 i^ - (-60 i^)] kg.m/s = 150 i^ kg.m/s magnitude of the momentum P = 150 kg.m/s according to Newton's second law of motion , force F = P/t P = F.t 150 = (8.2)t[t - 0] 8.2 t2 = 150 time t = 4.27 s ............................................................. the relation between momentum and kinetic energy is K.E = P2/2m from work energy theorem , workdone W = change in K.E = P22/2m - P12/2m = [(60)2/2(40)] - [(90)2/2(40)] = -56.25 J ............................................................ acceleration a = F/m = (8.2)t / m = 8.2*4.27 / 40 = 0.875 m/s2Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.