A young girl with mass 45.0 kg is sliding on a horizontal, frictionless surface
ID: 1311417 • Letter: A
Question
A young girl with mass 45.0 kg is sliding on a horizontal, frictionless surface with an initial momentum that is due east and that has a magnitude of 94.5 kgm/s. Starting at t=0 , a net force with magnitude
F=(8.10 N/s)t
and direction due west is applied to the girl. (a) At what value of t does the girl have a westward momentum of magnitude 63.0 kgm/s? (b) How much work has been done on the girl by the force in the time interval from t= 0 to the time calculated in part (a)? (c) What is the magnitude of the acceleration of the girl at the time calculated in part (a)?
I would appreciate If you could explain the calculations in detailed manner
Explanation / Answer
a) Impulse = change in momentum = final momentum - initial momentum
4.05t^2= 63-(-94.5)
t=8.82s.
b)work done = change in kinetic energy
=(63^2-94.5^2)/(2*45)
=-55.125 J.
c)At that time,
Force =8.1*8.82 N
=71.44 N
mass = 45 kg
acc. = 71.44/45 m/s^2
=1.58 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.