A young girl standing on a bridge throws a stone with an initial downward veloci
ID: 2023854 • Letter: A
Question
A young girl standing on a bridge throws a stone with an initial downward velocity at an angle of 45 degrees in an attempt to hit a block of wood floating in the river below.a. If the stone is thrown from a height of 20m and it takes 1.73s to reach the water, what is the initial component of the y velocity?
b. Using the y-component of the velocity and the angle, determine the initial speed (the magnitude of overall initial velocity)
c. Use the x-component of the velocity and the time to determine whether or not the stone will hit a block of wood that is 5 meters away from the bridge and is 0.5m in length.
Explanation / Answer
Angle = 45 degrees Height h = 20 m Time taken to reach the water t = 1.73 s Let the initial component of the y velocity u = ? From the relation h = ut + ( 1/ 2) gt 2 20 = 1.73 u + 14.66 u = 3.083 m / s (b). we know u = v sin Initial speed of the stone v = u / sin = 4.36 m / s (c). x-component of velocity V = v cos = 3.083 m / s Time of flight T = 1.73 s Range R = VT = 5.33 m Distance of the wood from bridge S = 5m Length of the wood L = 0.5m S <R < (S+L) The stone hits the woodRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.