A young work crew is trying to quickly finish some touch-up painting to complete
ID: 2032810 • Letter: A
Question
A young work crew is trying to quickly finish some touch-up painting to complete a job. Rather than setting up a secure work area, they decide to try a shortcut. Worker A will hold the far end of a 8.98 m work plank which weighs 111 N and is secured with a hinge on the opposite end. Worker B will stand on the plank 4.33 m from worker A. Worker B also brings up his paint can, mc = 3.40 kg, which he places 0.415 m from where he is standing on the plank (between the two workers). Worker A unfortunately needs to supply 522 N of force to hold the end of the plank. How much does worker B weigh? The acceleration due to gravity is g = 9.81 m/s2.
An unfortunate astronaut loses his grip during a spacewalk and finds himself floating away from the space station, carrying only a rope and a bag of tools. First he tries to throw a rope to his fellow astronaut, but the rope is too short. In a last ditch effort, the astronaut throws his bag of tools in the direction of his motion (away from the space station). The astronaut has a mass of 102 kg and the bag of tools has a mass of 22.0 kg. If the astronaut is moving away from the space station at 1.80 m/s initially, what is the minimum final speed of the bag of tools (with respect to the space station) that will keep the astronaut fronm drifting away forever? Number m/sExplanation / Answer
2.
Using momentum conservation
Pi = Pf
m1u1 + m2u2 = m1v1 + m2v2
m1 = mass of astronaut = 102 kg
m2 = mass of tools = 22 kg
u1 = initial velocity of astronaut = 1.80 m/sec
u2 = initial velocity of tools = 1.80 m/sec
v1 = final velocity of astronaut = 0 m/sec (to keep him from drifting away)
v2 = final velocity of tools = ?
Using given values:
102*1.8 + 22*1.8 = 102*0 + 22*v2
v2 = 124*1.8/22
v2 = 10.14 m/sec
Please Upvote.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.