Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A thin rod (length = 1.366 m) is oriented vertically, with its bottom end attach

ID: 2010288 • Letter: A

Question

A thin rod (length = 1.366 m) is oriented vertically, with its bottom end attached to the floor by means of a frictionless hinge. The mass of the rod may be ignored, compared to the mass of an object fixed to the top of the rod. The rod, starting from rest, tips over and rotates downward.
(a) What is the angular speed of the rod just before it strikes the floor? (Hint: Consider using the principle of conservation of mechanical energy.)


(b) What is the magnitude of the angular acceleration of the rod just before it strikes the floor?

Explanation / Answer

potential energy at the begining = mgL


l = 1.816


final angular kinetic energy = .5 x I x w^2


w =angular velocity

I = momemnt of inertia


I = mL^2

only for the body attached as we meclect the mass of the rod



equating the two energy


m x g x L = .5 x mL^2 x w^2


g = .5 x L x w^2


w = 3.286 rad/s


angular accelration = w^2/L

= 5.949 rad/s^2


pls rate!

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote