A thin light string is wrapped around the outer rim of a uniform hollow cylinder
ID: 1493959 • Letter: A
Question
A thin light string is wrapped around the outer rim of a uniform hollow cylinder of mass 4.00 kg having inner and outer radii as shown in the figure (Figure 1) . The cylinder is then released from rest.
A- How far must the cylinder fall before its center is moving at 6.91 m/s ?
d= m
B-If you just dropped this cylinder without any string, how fast would its center be moving when it had fallen the distance in part A?
v= m/s
c- Why do you get two different answers? The cylinder falls the same distance in both cases.
Essay answers are limited to about 500 words (3800 characters maximum, including spaces)
Explanation / Answer
Part A:
m = 4 kg , v =6.91 m/s
r1 =20 cm , r2 = 35 cm
d = (1+(1/2)(1+(r1/r2)^2)v^2/2*9.8
d = ((1+(1/2)(1+(20/35)^2))6.91^2/(2*9.8)
d =4.052 m
Part B:
v = (1+((1/2)(1+(r1/r2)^2))^0.5*V
v = 6.91*(1+(1/2)(1+(20/35)^2))^0.5
V = 8.9 m/s
Part C: remains same
In part (a) the cylinder has rotational as well as traslational kinetic energy and therefore less translational speed at a given kinetic eenergy. The kinetic energy comes from a decrease in gravitational potential energy and that is the same so in (a) the translational
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.