A thin light string is wrapped around the outer rim of a uniform hollow cylinder
ID: 1791545 • Letter: A
Question
A thin light string is wrapped around the outer rim of a uniform hollow cylinder of mass 4.10 kg having inner and outer radii as shown in the figure (Figure 1) . The cylinder is then released from rest. You may want to review ( pages 309 - 315) . Part A How far must the cylinder fall before its center is moving at 6.47 m/s ? d = m SubmitMy AnswersGive Up Part B If you just dropped this cylinder without any string, how fast would its center be moving when it had fallen the distance in part A? v = m/s SubmitMy AnswersGive Up Part C Why do you get two different answers? The cylinder falls the same distance in both cases.
20.0 cm 35.0 cmExplanation / Answer
a)
ro = outer radius = 35 cm = 0.35 m
ri = inner radius = 20 cm = 0.20 m
m = mass = 4.10 kg
I = moment of inertia of the cylinder = (0.5) m (ro2 + ri2) = (0.5) (4.10) (0.352 + 0.202) = 0.33 kgm2
T = tension force
a = acceleration
force equation is given as
mg - T = ma
T = mg - ma eq-1
Torque is given as
T ro = I a/ro
using eq-1
(mg - ma) = Ia/ro2
(4.10 x 9.8) - 4.10 a = (0.33) a/(0.35)2
a = 5.91 m/s2
Vo = initial speed = 0 m/s
Vf = final speed = 6.47 m/s
d = distance dropped
using the equation
Vf2 = Vo2 + 2 a d
(6.47)2 = 02 + 2 (5.91) d
d = 3.5 m
when the rope is not there
a = 9.8 m/s2
Vo = initial speed = 0 m/s
Vf = final speed = 6.47 m/s
d = distance dropped
using the equation
Vf2 = Vo2 + 2 a d
(6.47)2 = 02 + 2 (9.8) d
d = 2.13 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.