A thin light string is wrapped around the outer rim of a uniform hollow cylinder
ID: 1437192 • Letter: A
Question
A thin light string is wrapped around the outer rim of a uniform hollow cylinder of mass 5.00 kg having inner and outer radii as shown in the figure. The cylinder is then released from rest. Part A How far must the cylinder fall before its center is moving at 6.73 m/s? Part B If you just dropped this cylinder without any string, how fast would its center be moving when it had fallen the distance in part A? Part C Why do you get two different answers? The cylinder falls the same distance in both cases. Essay answers are limited to about 500 words(3800 characters maximum, including spaces).Explanation / Answer
Let tension in the string be T
Force Balance : mg - T = ma
and torque balance : Tr = I(alpha)
but alpha = a/r
so, Tr = Ia/r
hence, mg - Ia/r*r = ma
now, I = m(0.35^2 - 0.2^2)/2 = 0.04125m
hence, mg - 0.04125ma/0.35^2 = ma
mg - 0.336ma = ma
mg = 1.33ma
a = 7.3312 m/s/s
1. 2*7.3312*s = 6.73^2
s = 6.17m
2. 2*9.8*6.17 = v^2
v = 10.996 m/s
3. Different answers because of different accelerations in the two problems
Also, some energy is utilised for rotating the cylinder in the first case, none in second
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.