A thin lens has a focal length of 25.0 cm. (a) Locate the image when the object
ID: 2302067 • Letter: A
Question
A thin lens has a focal length of 25.0 cm.
(a) Locate the image when the object is placed 26.8 cm in front of the lens. (Enter a negative distance if the image is in front of the lens.)
__________ cm
Is this inverted, upright, enlarged, virtual, reduced, or real? (select all that apply)
(b) Locate the image when an object is placed 23.9 cm in front of the lens. (Enter a negative distance if the image is in front of the lens.
_______________________ cm
Is this inverted, upright, enlarged, virtual, reduced, or real? (select all that apply)
Explanation / Answer
1/f = 1/v + 1/u=1/25
a)
u=26.8cm
1/25 = 1/26.8 + 1/v
1/v = 0.0026865
v=372.23 cm
b)
1/25=1/23.9 + 1/v
1/v= -0.00184
v=-543.48cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.