An SUV pulls a trailer carrying a boat. The mass of the SUV is 2570 kg and the m
ID: 2008949 • Letter: A
Question
An SUV pulls a trailer carrying a boat. The mass of the SUV is 2570 kg and the mass of the boat and trailer is 430 kg. The SUV starts from rest (velocity = 0) and accelerates for 10 seconds to final velocity 12 m/s; i.e., a = 1.2 m/s2 . During the acceleration, what is the force on the boat and trailer? (A positive force means a force in the direction of motion.) Tries 0/25 What is the force exerted by the trailer on the SUV? Tries 0/25 What is the net force on the SUV? Tries 0/25 What is the frictional force exerted by the road on the tires of the SUV? Tries 0/25Explanation / Answer
a .
F = ( m + M ) a ;
F = ( 2570 + 430) * 1.2 = 3600
b .
the force is in the negstive direction ;
F = ma = 430 * 1.2 = -526 ;
c .
net force = Ma = 2570 * 1.2 = 3084 N ;
d .
it is because of frictino that the boat is moving
f - 526 = 3084 ;
f = 3610 ; <---ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.