An RLC circuit with R = 27.1 Ohm, L = 304mH, and C = 42.9 micro F is connected t
ID: 1913464 • Letter: A
Question
An RLC circuit with R = 27.1 Ohm, L = 304mH, and C = 42.9 micro F is connected to an ac generator with an rms voltage of 25 V. Determine the average power delivered to this circuit when the frequency of the generator is equal to the resonance frequency. Express your answer using two significant figures. Determine the average power delivered to this circuit when the frequency of the generator is twice the resonance frequency. Express your answer using two significant figures. Determine the average power delivered to this circuit when the frequency of the generator is half the resonance frequency. Express your answer using two significant figures.Explanation / Answer
1. When frequency = reasonant frequency we get net resistance (Rnet)= resistance of resistor thus power = v^2/Rnet P= 23.06 W 2. When frequency = 2 x reasonant frequency = 553 Rnet = Sqrt (r^2 + (Rl - Rc)^2) =127.9 net current = v/Rnet = 25/127.9=0.195A Power dissipated = power lost by resistor = I^2 xR =1.035 W 3. When frequency = .5 x reasonant frequency = 138.25 net current = v/Rnet = 25/127.9=0.195A Power dissipated = power lost by resistor = I^2 xR =1.035 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.