An RLC circuit with R = 25.2 \\Omega, L = 372 mH, and C = 43.3 \\mu F is connect
ID: 2057002 • Letter: A
Question
An RLC circuit with R = 25.2 Omega, L = 372 mH, and C = 43.3 mu F is connected to an ac generator with an rms voltage of 24 V.Part A
Determine the average power delivered to this circuit when the frequency of the generator is equal to the resonance frequency.
Express your answer using two significant figures.
P =__________ W
Part B
Determine the average power delivered to this circuit when the frequency of the generator is twice the resonance frequency.
Express your answer using two significant figures.
P =__________ W
Part C
Determine the average power delivered to this circuit when the frequency of the generator is half the resonance frequency.
P= __________ W
Explanation / Answer
P = V2 / R = 24^2/25.2 = 22.86 Watt
--------------------------------------------------
Z = (R^2+(9/4*(L/C))) = 25.581
P = V2 / R = 24^2/25.581 = 22.52Watt
-----------------------------------------------------
Z = (R^2+(9/4*(L/C))) = 25.581
P = V2 / R = 24^2/25.581 = 22.52Watt
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.