An RC circuit is shown in the figure with R 1 =4 k?, R 2 =12 k? and C 1 =8 ?F, C
ID: 2256472 • Letter: A
Question
An RC circuit is shown in the figure with R1=4 k?, R2=12 k? and C1=8 ?F, C2=9 ?F. What is the time constant ? of the circuit (expressed in ms)?
For an equivalent RC circuit being charged using a battery with voltage V = 14 V, what would the magnitude of charge accumulated on the capacitor after time t=5? ? Answer in units of ?C
Explanation / Answer
Req = 4*12/16 = 3 k?
Ceq = 8+9 = 17 ?F
time constant = Rc = 3*17*10^-3 =51 ms
b)
q = 14*17?F*(1-e^-5) = 236.39 ?C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.