An SUV pulls a trailer carrying a boat. The mass of the SUV is 2480 kg and the m
ID: 2093046 • Letter: A
Question
An SUV pulls a trailer carrying a boat. The mass of the SUV is 2480 kg and the mass of the boat and trailer is 590 kg. The SUV starts from rest (velocity = 0) and accelerates for 10 seconds to final velocity 12 m/s; i.e.,a= 1.2m/s^2.
(a) During the acceleration, what is the force on the boat and trailer? (A positive force means a force in the direction of motion.)
(b) What is the force exerted by the trailer on the SUV?
(c) What is the net force on the SUV?
(d) What is the frictional force exerted by the road on the tires of the SUV?
Explanation / Answer
follow this
The force we are looking for accelerates tralier with boat to 11m/s in 28 seconds. Using the second law of Newton we get F = ma, where a = 11/28 m/s^2 and m = 410, so F = 410*11/28 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.