An SUV without ECS has SSF = 1.12 with its two passengers on board. a)Determine
ID: 1632896 • Letter: A
Question
An SUV without ECS has SSF = 1.12 with its two passengers on board.
a)Determine the ratio v2/rg for the SUV negotiating an 85-m-radius turn on a flat road at the speed limit of 100 km/h .
b)With its passangers, the SUV's total mass is 1940 kg, and the left-to-right spacing between its tires is 1.71m. If a 315kg load of cargo is secured to the roof, with its center of gravity 2.1m above the road, what's the maximum safe speed on the same road?
An SUV without ECS has SSF = 1.12 with its two passengers on board. (a) Can it successfully negotiate an 85-m-radius turn on a flat road, going at the speed limit of 100 km/h? (b) With its passengers, the SUV's total mass is 1940 kg, and the left-to-right spacing between its tires is 1.71 m. If a 315-kg load of cargo is secured to the roof, with its center of gravity 2.1 m above the road, what's the maximum safe speed on the same road?Explanation / Answer
An SUV without ECS has SSF = 1.12 with its two passengers on board.
(a) The ratio (v2 / rg) for the SUV which will be given as -
(v2 / rg) = (100 km/hr)2 / [(85 m) (9.8 m/s2)
converting km/hr into m/s :
(v2 / rg) = (27.7778 m/s)2 / (833 m2/s2)
(v2 / rg) = 0.926
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.