A signal has a single-sided bandwidth of W = 35 kHz. If this signal is sampled a
ID: 1992919 • Letter: A
Question
A signal has a single-sided bandwidth of W = 35 kHz. If this signal is sampled at the Nyquist rate (f_s = 2W samples/sec) and PAM encoded what is the mini mu m required bandwidth needed for a channel to transmit this signal? B = 70 KHz B = 140 KHz B = 52.5 KHz B = 35 KHz B= infinity B= 17.5 KHz A signal has a single-sided bandwidth of W = 35 kHz. If this signal is sampled at the Nyquist rate (f_s = 2W samples/sec) and is PCM encoded with 2 bits. What is the mini mu m required bandwidth needed for a channel to transmit this new signal? B= infinity B= 140 KHz B = 35 KHz B = 70 KHz B= 17.5 KHz B = 52.5 KHzExplanation / Answer
given signal bandwidth is 35 khz it is sampled by twice the nuquist frequency
hence total bandwidth is 4 times of signal bandwidth
hence band width is 4*35=140khz
4.)
given signal bandwidth is 35 khz it is sampled by twice the nuquist frequency
hence total bandwidth is 4 times of signal bandwidth
but pcm is encoded with 2 bits hence total bandwidth is 35*4*2=280 kbps
but option is not there
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.