A signal has a single-sided bandwidth of W = 15 kHz. If this signal is sampled a
ID: 2317895 • Letter: A
Question
A signal has a single-sided bandwidth of W = 15 kHz. If this signal is sampled at the Nyquist rate (fs = 2W samples/sec ) and is PCM encoded with 3 bits. What is the minimum required bandwidth needed for a channel to transmit this new signal?
A signal has a single-sided bandwidth of w- 15 kHz. If this signal is sampled at the Nyquist rate (fs 2W samples/sec) and is PCM encoded with 3 bits. What is the minimum required bandwidth needed for a channel to transmit this new signal? 8-15 kHz B= 75 kHz 0 B=225 kHz B= 15 kHz o B 60 kHz B-60 KHz 0 B= 45 kHz 8-45 kHzExplanation / Answer
Bandwidth W=15Khz;
Nyquist Rate sampling freq Fs=2W=30Khz;
Bit Rate r=N.Fs=3*30Khz=90KBits/sec
Minmum bandwidth=Bitrate/2=90K/2=45KHz
Ans B=45Khz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.