A shot-putter throws the shot ( mass = 7.3 kg) with an initial speed of 14.0 m/s
ID: 2127844 • Letter: A
Question
A shot-putter throws the shot ( mass = 7.3 kg) with an initial speed of 14.0 m/s at a 34.0 degree angle to the horizontal. Calculate the horizontal distance traveled by the shot if it leaves the athlete's hand at a height of 2.10 m above the ground. A shot-putter throws the shot ( mass = 7.3 kg) with an initial speed of 14.0 m/s at a 34.0 degree angle to the horizontal. Calculate the horizontal distance traveled by the shot if it leaves the athlete's hand at a height of 2.10 m above the ground. Calculate the horizontal distance traveled by the shot if it leaves the athlete's hand at a height of 2.10 m above the ground.Explanation / Answer
Ux=14 cos34
Uy=14 sin34
-2.1=14sin34*t-1/2*9.8*t^2 [upward is positive y axis)
-2.1=7.8t-4.9t^2
=>4.9t^2-7.8t-2.1=0
=>t=1.83s
Horizontal distance=14cos34*1.83=21.24 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.