A shot-putter throws the shot with an initial speed of 11.2m/s from a height of
ID: 1738646 • Letter: A
Question
A shot-putter throws the shot with an initial speed of 11.2m/s from a height of 5.00 feet above the ground. What is therange of the shot if the launch angle is 20 degrees? I calculated 8.219 m on the 5 foot plane however, I cannotfigure out a way to calculate the additional range cause by theshot-put dropping the additional 5 feet. Please help. Thanks A shot-putter throws the shot with an initial speed of 11.2m/s from a height of 5.00 feet above the ground. What is therange of the shot if the launch angle is 20 degrees? I calculated 8.219 m on the 5 foot plane however, I cannotfigure out a way to calculate the additional range cause by theshot-put dropping the additional 5 feet. Please help. ThanksExplanation / Answer
Height H = 5 ft = 5 * 0.3 m = 1.5 m Time taken to reach the groud be t then fromthe relation , S = ut + ( 1/ 2) at 2 we find t value where u = initial velocity = v sin a= 9.8 m / s 2 v= speed = 11.2 m / s = 20 o substitue values weget t value So, horizonatl range = v cos * t substitue values weget answer substitue values weget t value So, horizonatl range = v cos * t substitue values weget answerRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.