A spring of force constant k = 50. 0 N/m is attached to a solid wall at the righ
ID: 1964442 • Letter: A
Question
A spring of force constant k = 50.0 N/m is attached to a solid wall at the right sideof the figure. Its left end is at the equilibrium (unstretched) position. A 1.00-kg object slides from the left side of the gure to the right on a surface that has a coefficient of kinetic friction k = 0.250. It has a speed of 3.00 m/s when it makes contact with the spring.The object is then forced back to the left by the spring. Find the distant D to the left of the equilibrium position that the object then comes to rest again.
Explanation / Answer
K E = spring energy+loss in friction a)0.5*1*(3^2)=0.5*50*x^2+1*g*0.25x=0.38 m b)0.5*1*(3^2)=1*g*0.25(2*x+D) 2x+D=1.835 D=1.075m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.