A spring of force constant 275N/m and unstretched length 0.29m is stretched by t
ID: 1393647 • Letter: A
Question
A spring of force constant 275N/m and unstretched length 0.29m is stretched by two forces, pulling in opposite ends of the spring, that increase to 29N. A. How long will the spring now be B. How much work was required to stretch it that distance? A spring of force constant 275N/m and unstretched length 0.29m is stretched by two forces, pulling in opposite ends of the spring, that increase to 29N. A. How long will the spring now be B. How much work was required to stretch it that distance? A spring of force constant 275N/m and unstretched length 0.29m is stretched by two forces, pulling in opposite ends of the spring, that increase to 29N. A. How long will the spring now be B. How much work was required to stretch it that distance?Explanation / Answer
part(A)
applied force = F = 29 N
force onstant K = 275 N/m
F = K*dx
dx = F/K = 29/275 = 0.1054 m
length of the spring will be = 0.29 + 0.1054 = 0.3954 m
part(B)
W = 0.5*k*dx^2 = 0.5*275*0.1054^2 = 1.53 J <--------answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.