A spring of length of 25 cm is attached to a ceiling. A mass m = 0.80 kg is atta
ID: 2181066 • Letter: A
Question
A spring of length of 25 cm is attached to a ceiling. A mass m = 0.80 kg is attached to
the spring and stretches to a total equilibrium length of L
0 = 34 cm.
(a) Find the spring constant of the spring. (6 pts).
(b) You lift the mass until the spring returns to its original length (25 cm), and release
it. When the mass returns to the equilibrium length, what is its speed? (6 pts).
(c) After you release the mass and it falls, what is the total length of the spring when
the mass reaches its lowest point? (6 pts).
Explanation / Answer
a) k (0.34-0.25) = 0.80 x 9.8 k = 87.1111 b) mgh - 0.5 * k * x^2 = 0.5 m v^2 v = 0.939 m/s c) lowest point v = 0 x = 0.089 m from mean position that is when x = 25 cm or x = 0.089 + 0.09 = 0.18 m (approx)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.