A basketball of mass 0.40 kg is dropped from rest from a height of 1.22 m. It re
ID: 1955825 • Letter: A
Question
A basketball of mass 0.40 kg is dropped from rest from a height of 1.22 m. It rebounds to a height of 0.52 m.(a) How much mechanical energy was lost during the collision with the floor?
1 J
(b) A basketball player dribbles the ball from a height of 1.22 m by exerting a constant downward force on it for a distance of 0.13 m. In dribbling, the player compensates for the mechanical energy lost during each bounce. If the ball now returns to a height of 1.22 m, what is the magnitude of the force?
2 N
Explanation / Answer
The mass of the ball m = 0.7kg the heigth of the ball h1 = 1.22m the rebound heigth h2 = 0.64m (a) The initial potential enregy U1 = mgh1 = (0.7)(9.8)(1.22) = 8.4J the rebound energy U2 = mgh2 = (0.7)(9.8)(0.64) = 4.4 J therefore the energy lost = 8.4 - 4.4 = 4.0J (b) The force exert on ball for a disatnce d = 0.13m and the mechanical lose = 4J Workdone W = F*d therefore the force F = W/d = 4/0.13 = 30.76 NRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.