A baseball thrown directly upward at 96 ft/sec has velocity V(t) = 96-32t ft/sec
ID: 2837313 • Letter: A
Question
A baseball thrown directly upward at 96 ft/sec has velocity V(t) = 96-32t ft/sec at time t seconds.
(b) When does the baseball reach the peak of its flight? How high does it go?
the peak is reached after __________ sec?
The max height is ___________ ft?
_________ft?
A baseball thrown directly upward at 96 ft/sec has velocity V(t) = 96-32t ft/sec at time t seconds. (b) When does the baseball reach the peak of its flight? How high does it go? the peak is reached after __________ sec? The max height is ___________ ft? (c) How high is the baseball at time A baseball thrown directly upward at 96 ft/sec has ?Explanation / Answer
At the maximum height, the velocity will be zero, so differentiate and find t when v(t) = 0...
s(t) = 96t - 16t^2
v(t) = 96 - 32t = 0
t = 3'
Find the height at this time...
s = (96)(3) - (16)(9)
s = 144 feet.
For (b), find the time it takes to reach that height...
128 = 96t - 16t^2
t^2 - 6t + 8 = 0
(t - 2)(t - 4) = 0
t = 2 and t = 4
We're interested in t = 4, since t = 2 is when the ball is travelling up, so plug this time into velocity...
v(t) = 96 - 32(4)
v(t) = -32 ft/s, or 32 ft/s down
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.