Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A baseball thrown at an angle of 60deg above the horizon strikes abuilding 18m a

ID: 1669485 • Letter: A

Question

A baseball thrown at an angle of 60deg above the horizon strikes abuilding 18m away at a point 8m above the point from which it isthrown. -find Magnitude of the initial velocity of the baseball -find magnitude and direction of the velocity of the baseballjust before it strikes the building -how long was the ball in the air -how high above the ground did the stone go? -find Magnitude of the initial velocity of the baseball -find magnitude and direction of the velocity of the baseballjust before it strikes the building -how long was the ball in the air -how high above the ground did the stone go?

Explanation / Answer

the last question, about the stone, doesnt make much sense.Maybe you meant "baseball". . Anyway... for each direction justwrite:     final position = initialpos + initial velocity * time + (1/2) at2 .   horizontal          18 = 0 + v cos60 * t .   vertical             8 = 0    +   v sin60 *t   - (1/2) * 9.80 * t2 . Notice there are two equations and two unkowns here... solvethe first for v: .           v = 36 / t .       plug into second. .        8 =   (36/ t) * 0.866 * t    -   4.9 *t2 .        8 =    31.18   -  4.9 t2 .     t2   = 4.7306 .         t =    2.175seconds   is the time it was in the air .    v = 36 / t = 36 /2.175 =     16.55 m/s  is the magnitude of the initial velocity. . final x velocity = 16.55 * cos60 =    8.276 m/s . final y velocity = 16.55 * sin60 - 9.80 * 2.175 =    -6.981 m/s . Direction   = arctan (-6.981 /8.276) =    -4.015degrees . magnitude of final velocity = (6.9812 + 8.2762)1/2 =   10.83 m/s .     t2   = 4.7306 .         t =    2.175seconds   is the time it was in the air .    v = 36 / t = 36 /2.175 =     16.55 m/s  is the magnitude of the initial velocity. . final x velocity = 16.55 * cos60 =    8.276 m/s . final y velocity = 16.55 * sin60 - 9.80 * 2.175 =    -6.981 m/s . Direction   = arctan (-6.981 /8.276) =    -4.015degrees . magnitude of final velocity = (6.9812 + 8.2762)1/2 =   10.83 m/s
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote