A 5.89-mm-high firefly sits on the axis of, and 13.9 cm in front of, the thin le
ID: 1911079 • Letter: A
Question
A 5.89-mm-high firefly sits on the axis of, and 13.9 cm in front of, the thin lens A, whose focal length is 5.37 cm. Behind lens A there is another thin lens, lens B, with focal length 27.9 cm. The two lenses share a common axis and are 59.9 cm apart. Is the image of the firefly that lens B forms real or virtual? How far from lens B is this image located (expressed as a positive number)?answer ________cm What is the height of this image (as a positive number)? answer _________mm Is this image upright or inverted with respect to the firefly?Explanation / Answer
1/f=1/d0+1/d for first lens 1/5.37=1/13.9+1/d d=8.75cm from first lens d01 for second lens=59.9-8.75=51.14cm 1/f1=1/d01+1/d1 1/27.9=1/51.14+1/d1 d1=61.39cm from the second lens(ans) upright m1=8.75/13.9=.6294=h2/h1 height from first lens h2=h1*.6294=3.707mm foe lensB m2=61.39/51.14=h3/h2 h3=4.45mm(ans) after two lens converging take place
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.