Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 5.5 g sample of a substance contains only carbon and oxygen. Carbon makes up 3

ID: 477117 • Letter: A

Question

A 5.5 g sample of a substance contains only carbon and oxygen. Carbon makes up 35% of the mass of the substance. The rest is made of oxygen. You are asked to determine the mass of oxygen in the sample. Which of the following expressions demonstrates a mathematical procedure to solve this problem using the proper order of operations? ((100 - 35)/100) times 5.5 grams = 100 - 35/100 times 5.5 grams = 100 - (35/100) times 5.5 grams = Recall that to calculate a percent of an amount in grams means you have to convert the percent to a number and multiply by the amount in grams. For example, 50% means 50 out of 100, or 50 hundredths. So 50% of 10 grams is 0.50 times 10 grams. You need to take 0.50 and multiply it by 10 grams to determine 50% of 10 grams is 5.0. (50% and 10 grams are examples and not numbers for this problem.)

Explanation / Answer

If Percentage of Carbon in the sample = 35%

Then,percentage of oxygen in the sample = (100-35)% =65% (since the sample contains only carbon and oxygen)

As mass of the sample = 5.5g

Mass of oxygen in the sample will be =65% of 5.5grams= (65/100)×5.5 or ((100-35)/100) × 5.5grams.

Thus,first option is correct.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote