A 5.4cm tall object is placed 32cm in front of a spherical mirror. It is desired
ID: 1261658 • Letter: A
Question
A 5.4cm tall object is placed 32cm in front of a spherical mirror. It is desired to produce a virtual image that is upright and 4.3cm tall.
Part A
What type of mirror should be used?
concave
Part B
Where is the image located?
Express your answer using two significant figures.(cm)
Part C
What is the focal length of the mirror?
Express your answer using two significant figures. (cm)
Part D
What is the radius of curvature of the mirror?
Express your answer using two significant figures.
convexconcave
Part B
Where is the image located?
Express your answer using two significant figures.(cm)
Part C
What is the focal length of the mirror?
Express your answer using two significant figures. (cm)
Part D
What is the radius of curvature of the mirror?
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
Here ,
ho = 5.4 cm
do = 32 cm
hi = 4.3 cm
A)
as image is smaller than object and it is virtual ,
hence , the mirror is convex.
B)
here , as
hi/ho = -di/do
4.3/5.4 = -di/32
di = -25.5 cm
the image is located at 25 cm behind the mirror
c)
Using mirror formula
1/f = 1/di + 1/do
1/f = 1/(-25.5) + 1/32
solving for f
f = -125.5 cm
f = -130 cm
the focal length is -130 cm
d)
as radius of curvature = 2f
R = 2 * 125.5
R = -250 cm
the radius of curvature is -250 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.