A 5.430 kg block of wood rests on a steel desk. The coefficient of static fricti
ID: 1280764 • Letter: A
Question
A 5.430 kg block of wood rests on a steel desk. The coefficient of static friction between the block and the desk is mu s= 0.555 and the coefficient of kinetic friction is mu s =0.255. At time t= 0, a force F = 18.2 N Is applied horizontally to the block. State the force of friction applied to the block by the table at the following times: t = 0 t >0 Number Number Consider the same situation, but this time the external force F is 36.7 N Again state the force of friction acting on the block at the following times: t = 0 t >0 Number NumberExplanation / Answer
when F = 18.2 < (0.555*9.8*5.43 = 29.5337 )
then Fric static force = F = 18.2 N
second case
F = 36.7 >(0.555*9.8*5.43 = 29.5337 )
fric force = 0.255*9.8*5.430 =13.569 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.